Κυριακή, 17 Απριλίου 2022 09:23

Διπλός «ασημένιος» θρίαμβος για το ελληνικό μπότσια στο Zagreb 2022 World Boccia Intercontinental Challenger

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Boccia GRE ZagrebΔιπλός «ασημένιος» θρίαμβος για το ελληνικό μπότσια στο Zagreb 2022 World Boccia Intercontinental Challenger. Στην πρώτη διεθνή αγωνιστική πρόκληση μέσα στο 2022, η Χρυσή Μόρφη Μέτζου, κατέκτησε την 2η θέση στην κατηγορία BC4 γυναικών, ενώ στη δεύτερη θέση του πόντιουμ των νικητών ανέβηκε και ο Νικόλαος Μπουλούκος στην BC1 ανδρών.

Η Χρυσή Μόρφη Μέτζου, στον τελικό ηττήθηκε 5-1 από την Σάμπο (Ουγγαρία), κατέκτησε ωστόσο το ασημένιο μετάλλιο που αποτελεί και την κορυφαία -έως τώρα- αθλητική στιγμή στην καριέρα της, μαζί με τη συμμετοχή της στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο το 2016. Να θυμίσουμε ότι η Μέτζου (σ.σ. πρώτη στη φάση των ομίλων με δύο νίκες) έφτασε στον τελικό μετά τη νίκη με 10-0 επί της Αράμπασιτς από την Κροατία.

Τρεις νίκες, σε τέσσερις αγώνες, στον όμιλο που σχηματίστηκε στην κατηγορία BC1 ανδρών, ήταν αρκετές ώστε ο Νικόλαος Μπουλούκος να πανηγυρίσει την κατάκτηση της 2ης θέσης και του ασημένιου μεταλλίου. Ο Μπουλούκος, ο οποίος έχασε την πρώτη θέση από τον Τσέχο Σάιντακ (σ.σ. λόγω της ήττας με 3-2 στο μεταξύ τους αγώνα), στον αγώνα του 5ου γύρου, νίκησε 8-1 τον Γιαρεμένκο από το Ισραήλ.

Τα αποτελέσματα των Ελλήνων στη διοργάνωση του Ζάγκρεμπ:
ΓΥΝΑΙΚΕΣ
Κατηγορία BC2
Round 1 : Διονυσία Τσακίρη-Μόνικα Χάσε (Κροατία) 11-3
Round 2 : Διονυσία Τσακίρη-Μαριάνα Ολίμπια Σίλβα (Βραζιλία) 0-9
Round 3: Διονυσία Τσακίρη-Κλαούντια Τάργκα (Ιταλία) 4-2
Κατηγορία BC4
Round 1 : Χρυσή Μόρφη Μέτζου-Σιλβάνα Στρούνιακ (Κροατία) 4-0
Round 3 : Χρυσή Μόρφη Μέτζου-Νατάσα Μπαρτόλ (Σλοβενία) 9-2
Ημιτελικά : Χρυσή Μόρφη Μέτζου-Αναμαρίγια Αράμπασιτς (Κροατία) 10-0
Τελικός: Χρυσή Μόρφη Μέτζου-Αλεξάντρα Σάμπο (Ουγγαρία) 1-5

ΑΝΔΡΕΣ
Κατηγορία BC1
Round 1 : Νικόλαος Μπουλούκος-Ρομάν Σάιντακ (Τσεχία) 2-3
Round 2 : Νικόλαος Μπουλούκος-Μάρτιν Φρκόβιτς (Κροατία) 6-1
Round 4 : Νικόλαος Μπουλούκος-Ρικάρντο Ζανέλα (Ιταλία) 11-0
Round 5 : Νικόλαος Μπουλούκος-Σέργκι Γιαρεμένκο (Ισραήλ) 8-1
Κατηγορία BC2
Round 1 : Νικόλαος Γονιός-Φράνσις Ρομπουτς (Βέλγιο) 1-9
Round 2 : Νικόλαος Γονιός-Μάρκο Τούρκοβιτς (Κροατία) 2-7
Κατηγορία BC4
Round 1 : Άρτι Τσουκαλι-Αρτέμ Κολίνκο (Ουκρανία) 0-11
Round 2 : Άρτι Τσουκαλι-Βασίλε Αγκάθε (Ισπανία) 0-7

Διαβάστηκε 60 φορές

Καταχωρίστε την εταιρεία σας ή το κατάστημά σας ή και τo ηλεκτρονικό σας κατάστημα

Δημιουργήστε τη δική σας διαφήμιση μέσα από το findbook στις πιο οικονομικές τιμές

  • Προβληθείτε στον Google
  • Προβληθείτε με banners/remarketing

Περισσότερα....

Ελληνική Ομοσπονδία Γουσού Κουνγκ Φου
(Αθλητισμός / Αθλητικές Ομοσπονδίες)

Ελληνική Ομοσπονδία Γουσού Κουνγκ Φου
02-19-2017

Α.Σ. Ατραπός
(Αθλητισμός / Μαχητικές Τέχνες)

Α.Σ. Ατραπός
10-11-2020